5_Elements_Icons_by_MouseRunner

5 ELEMENT

Çin metafiziğinde 5 element su, ağaç, ateş, toprak, metal olarak adlandırılır. Evrendeki her öz, ister insan, ister hayvan, ister bitki ya da mineral olsun,  bu beş ana unsura sahiptirler. Bu beş ana unsurun her birinin kendisini izleyen ana unsuru yarattığını gösteren “yaratılış döngüsü” vardır. Su ağacın susuzluğunu giderir, ağaç ateş için yakıttır, ateşin külü toprak haline gelir, toprağın içinde metal oluşur ve metal mineraller şeklinde içme suyunu zenginleştirir.

Su, beş Çin ana unsurunun birincisidir ve tüm unsurların başlangıç noktası olarak kabul edilir. Su, sıvı bir ortamda (su) sperm (Yang) ve yumurta (Yin) arasındaki ilk buluşma noktasını temsil eder. Evrim hakkında bildiğimiz kadarıyla, Dünya üzerinde yaşam suda başlamıştır, böylece suyun neden birinci unsur olarak görüldüğünü anlayabiliriz.

İnsanlar için olduğu gibi, tüm doğada da su toprağın içinde onun büyümesini sağlayacak yağmuru bekleyen tohumu temsil eder. Ancak, tohum filizlenmeden önce, içsel uyanış süreçleri tohumun içinde meydana gelir. Bu yüzden, su büyümenin kendisini ya da filizlenme görünümünü tanımlamaz. Su derinlerde, tohumun içinde, yüzeyin altında meydana gelen faaliyeti tanımlar.

Denge Çin metafiziğinde altın kuraldır. Yukarıdaki her bir element hayati önem taşımakla birlikte birinin diğerine üstün gelmesi denge unsurunu bozar. Elementlerin her biri insan vücudunun belli bir bölümünü temsil eder. Bunlardan biri dengeli olmadığı zaman sağlıklı olunabilir mi? Çevremizde bu 5 element dengede olmalıdır. Hiçbiri daha güçlü ya da zayıf olmamalıdır.

SU:

Su elementi sürekli hareket halindedir. Bir kaba su doldurup öylece bıraksanız dahi, moleküller sürekli hareket halindedir. Su elementi uyum sağlamakla da ilgilidir. Bilgeliği, düşünceleri ve zekâyı temsil eder. Özellikleri; aşağıya doğru akar ve özgür sınırsızdır. Şekli asimetrik ve dalgalıdır. Vücudumuzda böbrekleri temsil eder. Renkler deniz mavisi ve siyahtır.

AĞAÇ:

Ağaç hayatı, büyümeyi, iyilikseverliği ve eğitimi temsil eder. Ağaç büyüme ve gelişme evresidir. Bu elementin eksikliğinde büyüme olmaz ve büyüme olmadan hayat olmaz. Bir mekânda ağaç elementi zayıf olursa mekânda yaşayan insanların beslenme ve sağlık gibi yaşam koşulları etkilenir. Akademik sorunlar yaşayanlar evdeki ve çevredeki ağaç elementini kontrol etmeliler. Ağaç elementi formlarının dışında, insan vücudunda kollarımızı, bacaklarımızı ve karaciğerimizi temsil eder. Ağaç dışarı doğru büyür. Uzun ve dikdörtgen şekillerle temsil edilir.  Rengi yeşildir. 

ATEŞ:

Çin metafiziğinde ateş elementi güzelliği, zarafeti ve tutkuyu temsil eder. Ateş elementi eksikliğinde güzelliğin, tutkunun, adanmışlığın ve nezaketin zayıflığı ortaya çıkar. Ateş yükselme ve yayılma evresidir.

Ateş üçgen, sivri ve keskin şekillerle temsil edilir. Vücudumuzda ateş gözleri ve kalbi temsil eder. Renkleri kırmızı, pembe, turuncu ve mordur.

TOPRAK:

Toprak elementi stabilite, sakinlik, zenginlik ve dürüstlüğü temsil eder. Eğer toprak elementi bir evde güçlüyse o evde, konfor, güvenlik ve istikrar vardır. Eğer bu element güçlü değilse güvensiz, stresli, stabil olmayan insanlar vardır.

Küp, düz, geniş şekillerle temsil edilir. Vücudumuzda deriyi temsil eder.  Renkleri kahverengi, bej ve sarı ile sembolize edilir.

METAL:

Metal elementi adaleti, otoriteyi, karar vermeyi ve fedakârlığı temsil eder. Metal elementi zayıf olduğunda otorite ve sadakat zayıf olur. Evdeki yargılamayı, prensipleri ve değerleri etkiler.

Metal elementi yuvarlak ve daire şekliyle temsil edilir.  Renkleri beyaz, gümüş ve altın renkleridir.

Derleme

Hakkında Çiğdem Sarıgül

1969 yılında Almanya' da doğdum. 1996 senesinden beri Antalya' da özel bir hava yolu şirketinde çalışıyorum. Kendimi bildim bileli bu evrendeki gerçek rolümüzü, gerçekten nereden geldiğimizi, nereye gideceğimizi araştırmaya çalışıyorum. : )

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Check Also

thoth-mynzah-osiris

HERMETİK ÖĞRETİ’DE İNİSİYASYON

  Başlangıçtan bu güne kadar yeryüzünde yaşamış inisiyeler içinde beşeriyeti belki de en fazla ...